Kulturní a společenské akce

Cesta za pohádkou - pohádková stezka

2020

Rozloučení s prázdninami – pohádková stezka

I když byl začátek školního roku pošmurný a chladný, na sobotu 5. září se počasí umoudřilo, oteplilo a také vykouklo sluníčko. Stezka plná různých zatoulaných postaviček z pohádek mohla začít. Poté, co Večerníček děti pustil na velkou cestu po okolí Dalečína, ještě musely u Hejkala splnit test odvahy, zdali stezku zvládnou. Následovala Beruška a Ferda mravenec a jejich mravenčí trasa a mraveniště, dále paní Královna a pan Král, kteří poztráceli korále. U Křemílka a Vochomůrky děti poskládaly pexeso a odnesly si kytičku. Ale potom to bylo opravdu o fous, protože se z lesa ozývalo: „Mámo, pecen jsem snědl, tátu jsem snědl a tebe taky sním….“ Naštěstí tak neudělal a ještě mu děti dobře poradily, jaké pochutiny jsou zdravé a jaké by jíst neměl. U babiček kořenářek děti poskládaly správné tvary a už mohly honem šplhat po žebříku – anebo se pohoupat na houpačce. U hajného Robátka na děti čekal jelen a další lesní zvířátka. Nejenom pro kluky kutily čekal Bořek stavitel, kde si mohly vyrobit medaili. U Makové panenky a motýla Emanuela děti pomohly s mákem a už je čekal velký nacpaný vlk a Karkulka s košíčkem plným dobrot. Třešničkou na dortu byla kráva v životní velikosti, kterou si všichni mohli zkusit podojit a honem utíkali za Machem a Šebestovou, kteří jim ze sluchátka vykouzlili sladkou odměnu. Za půjčení Kravky tímto děkujeme VOŠ a SOŠZT Bystřice nad Pernštejnem. Potěšila děti i mnohé dospělé.

2019

Pohádková stezka

Poslední prázdninovou sobotu 31. srpna se uskutečnila tradiční pohádková stezka. Po krásné procházce po vesnici i okolních kopcích a lesích mohly děti potkat nejrůznější pohádková stvoření. Bludičku, Krakonoše, Rumcajse, loupežníky, kouzelnice, klauna, Budulínka nebo třeba čerty. Na všech stanovištích byly připraveny jednodušší i náročnější úkoly a otázky. Všechny děti stezku v pořádku zvládly a v cíli na ně čekala odměna na doplnění sil v podobě opečeného párku. Děkujeme všem organizátorům za krásnou přípravu i jejich čas strávený na stanovištích.

2018

Procházka Pohádkou 

Pomyslnou tečku za letními prázdninami udělaly děti v sobotu 1.září tím, že se vydaly na tradiční pohádkovou stezku po okolí Dalečína. Už.. už… se zdálo, že počasí chce dětem pohádkové odpoledne pokazit, ale protože se v pohádkách běžně dějí zázraky, tak i v těch našich se jeden stal – přestalo pršet přesně na čas potřebný k ,,suchému" projítí stezky. Vstupní brána do pohádek byla připravena na Hradisku a postupně jí prošlo 73 dětí. Po zazvonění zvonečku se nedočkaví návštěvníci ocitli na území dlouhém asi 2km, kde je mohlo potkat cokoliv. Čekaly tam totiž na ně pohádkové postavičky, které jsme si vypůjčily ze známých českých pohádek. Žádná z nich nenechala kolemjdoucí pocestné bez povšimnutí projít – každý musel splnit nějaký úkol. Protože požadované úkoly nebyly zase až tak moc náročné, byly plněny ochotně a většinou s úsměvem na tváři. Proto si také všichni zasloužili v cíli sladkou odměnu. Hlad po dlouhé cestě se dal zahnat opečeným buřtíkem a při krátkém posezení u ohýnku měly děti čas si sdělit své dojmy a zážitky. Děkujeme všem organizátorům za bezchybnou přípravu jednotlivých stanovišť. Bylo to náročné, ale stálo to za to! (vš)

2017

Pohádkový les

Vypravit se do pohádkového lesa? Tak to chce kus odvahy – vždyť nikdo neví, co ho tam čeká! Ale kdo šel s námi, bát se nemusel. Do našeho lesa jsme pustili jen postavičky z českých pohádek. A ty, jak je všeobecně známo, jsou na všechny pocestné hodné, laskavé, a milé. Je sice pravda, že vyžadovaly po dětech splnění různých úkolů, ale my dobře víme, že u nás máme děti šikulky a tak pro ně nebylo těžké jejich přání plnit. Cesta dlouhá více jak 2km rychle ubíhala. Zvláště, když děti občas dostaly něco sladkého na zub a na dvanácti zastávkách se našlo vždy nějaké překvapení. Všech 76 dětí zapsaných na startu prošlo cílem a bylo řádně odměněno sladkým balíčkem. K odměně patřil i párek, který si děti opekly nad ohněm. Mastné pusinky dětí potvrdily známou skutečnost, že na čerstvém vzduchu pořádně vyhládne a pak lépe chutná. K dokreslení příjemně stráveného nedělního odpoledne jsme potřebovali i pěkné počasí, a to nám vyšlo opravdu jen o ,,fous". Poslední skupinka malinko zmokla, ale ani tím si nikdo moc nenechal zkazit dobrou náladu. Snad mi nebudou mít za zlé zúčastněné děti ani jejich rodiče, když jejich jménem poděkuji všem pohádkovým postavám, které si udělaly čas aby nás potěšily a pobavily. Myslím, že jim se to povedlo a všichni byli spokojení.
PS: Milé děti, líný Honza přece jen slezl z pece dolů. Čím se to stalo, se nám nepodařilo vypátrat, ale byl viděn v místním obchodě! (vš)

2016

Pohádkový les

Pomyslnou tečku za bezstarostným letním řáděním udělaly děti v sobotu 10.září, a to tím, že se vydaly na výlet do blízkého okolí Dalečína. A nebyl to výlet ledajaký, protože tou dobou byl les plný pohádkových bytostí. Odstartovat za nezvykle horkého odpoledne nedělalo problém nikomu. Ovšem lovit v paměti jak se která pohádková postavička jmenuje a do které pohádky patří, to už bylo leckdy těžší. Nicméně všichni se skvěle vypořádaly s připravenými úkoly. Dokázaly, že umí skákat, hejkat, lézt, hledat, malovat, šněrovat, navlékat. A tak na posledním stanovišti naše pohádková babička naznala, že to s našimi dětmi a jejich znalostmi českých pohádek není zas tak zlé a zalovila ve svém hlubokém kapsáři a odměnila každého malým sladkým balíčkem. V cíli snad nikdo neodmítl opečený buřtík a chvilku odpočinku po namáhavé cestě. Za zmínku stojí i výkon rodičů, kteří objeli celou krkolomnou trasu i s kočárky.
Děkujeme všem za výbornou přípravu dětského odpoledne. Že se vše povedlo a děti byly spokojené, prozradily rozesmáté tváře dětí i jejich rodičů a v neposlední řadě i samotných organizátorů. (vš)

2015

Pohádkový les 

V sobotu večer 12. 9. 2015 si ,,Hradisko“na chvíli přivlastnily děti. A právem, vždyť tam byl start i cíl jejich pohádkového výletu večerním lesem.
Děti se na trasu vydávaly po malých skupinkách, z nichž první vycházely ještě za světla, ty poslední už za úplné tmy. Pro ně to byla opravdová stezka odvahy, kterou jsme ani neplánovali, ale velký počet startujících dětí to určil za nás. A když k tomu dodáme, že v některých úsecích děti posbíraly světelná označení směru cesty, tak zvláště lesní úseky byly opravdu jen pro silné nátury. Naštěstí všechno dobře dopadlo, nikomu se nic nestalo, snad ani ten strach nezanechal žádné následky a tak si děti mohly celý večer opravdu užít. Všech dvanáct stanovišť bylo obsazeno pohádkovými postavičkami, které po dětech vyžadovaly splnění různých úkolů a zadání, leckdy za drobnou odměnu. Každý, kdo se prokousal až do cíle, si odnesl nějakou tu sladkost, k chuti přišel i opečený párek.
Děti mohly usínat s fůrou zážitků a se zjištěním, že ve světě pohádek je vše v pořádku. My dospělí zase s dobrým pocitem, že náročná příprava celé akce nebyla marná a udělala těm malým človíčkům radost. Zbývá jen dodat, že celou akci finančně podpořila Obec Dalečín. (vš)

2014

Cesta za pohádkou

V sobotu 30. 8. 2014 se mělo konat rozloučení s prázdninami. Rodiče si opět připravili různé soutěže s pohádkovými postavami. Mělo se jednat o noční stezku – ale bohužel se kvůli vytrvalému dešti akce zrušila.

2013

Cesta za pohádkou

Akce pro děti, nazvaná Cesta za pohádkou, by se dala brát jako poslední loučení s prázdninami. Byla totiž naplánovaná na sobotu 31.8.2013. K startovnímu stolečku se přišla zapsat celá sedmdesátka dětí. Během krátkého výletu po okolí se děti setkávaly se známými pohádkami a postavičkami z nich. Ty ale olemjdoucí výletníky nenechaly projít jen tak bez povšimnutí. V každé pohádce se musel splnit ať už těžší nebo lehčí úkol. Bez rozdílu všem se podařilo dojít bez úhony a tak v ,,cílové rovince“ na všechny čekala sladká odměna a nenašel se snad nikdo, kdo by odmítl opečený buřtík. Kdyby se dalo usuzovat ze spokojených dětských tvářiček, tak si troufnu říct, že to loučení s prázdninami nebylo nakonec zas až tak smutné. (vš)