HoPáDal

V. ročník HoPáDal 2019
V sobotu, 24. srpna se v Dalečíně uskutečnil již pátý ročník závodu horských kol „HoPáDal“. S přibývajícími ročníky se výrazně zvýšila popularita závodu, na který se letos dostavil rekordní počet závodníků – celkem 113. Závod dosahuje vysoké prestiže a láká tak k účasti nejenom místní bikery, ale i závodníky z daleka. A všem milovníkům horských kol má závod hodně co nabídnout. Trasu vedoucí po krásách Vysočiny, dvě úrovně obtížnosti, kvalitní zázemí areálu Na Bahnech, občerstvovací stanici a letošní novinku – měření času pomocí čipů.
Trasu A (o délce 36 km a převýšení 1210m) úspěšně absolvovalo 40 účastníků a trasu B (o délce 20 km a převýšení 700 m) 60 účastníků. Medaile bylo možné získat v 9 kategoriích. I přes vysokou konkurenci se na bedně objevili i místní bikeři. Rekordní účast byla i v rámci dětských závodů – soutěžilo celkem 48 dětí v 8 kategoriích (4 věkové kategorie a rozdělení na chlapce a dívky). S jistotou se nedá určit, zda více po vítězství toužily děti či rodiče, ale soutěžní atmosféra byla výborná.
Závěrem bychom rádi poděkovali za přípravu a pomoc při organizaci závodu všem pořadatelům a dobrovolníkům, také všem vlastníkům okolních pozemků, kteří umožnili průjezd závodníků. A v neposlední řadě děkujeme všem sponzorům, kteří finančně závod podpořili. (JV)
Fotografie najdete na www.hopadal.cz
.

-------------------------------------------2018----------------------------------------------
.

IV.ročník HoPáDal 2018
Poslední srpnovou sobotu 25.8 2018 se opět sešli na Bahnech v Dalečíně milovníci jízdy na horských kolech, aby poměřili svoje síly v závodě – HoPáDal. Letošního závodu se zúčastnilo 68 závodníků, kteří bojovali o medaile ve dvanácti kategoriích. Na startu nechyběli ani místní bikeři. Je potěšitelné, že se v kvalitně obsazeném poli závodníků neztratili a několik jich vystoupalo na stupně vítězů. Výborné je, že závod opět proběhl bez vážnější újmy na zdraví nebo technice závodníků. Velmi povzbuzující však letos byla účast dětských závodníků, kterých přišlo závodit celkem 34. Nebylo pochyb o tom, že jejich sportovní úsilí, výkon a napětí bylo zcela srovnatelné s jejich dospělými kolegy a tomu pak odpovídalo i patřičné ocenění všech, sladkou zlatou medailí. Letošní závodnická účast potvrzuje, že závod si již našel svůj okruh příznivců, kteří si oblíbili místní trať a prostředí a rádi se k nám vrací. Věřím, že se tak můžeme těšit na příští ročník.
Za přípravu a pomoc při organizaci závodu děkujeme všem dobrovolníkům a také všem, kdo nám umožnili průjezd po svých pozemcích nebo nás finančně podpořili, v tomto případě pak zejména děkujeme Kraji Vysočina za finanční podporu z Fondu Vysočiny.

kraj-vysocina
Výsledky – trasa A – celkově
Výsledky – trasa A – jednotlivé kategorie
Výsledky – trasa B – celkově
Výsledky – trasa B – jednotlivé kategorie
Výsledky – ženy
Výsledky – děti
Foto HoPáDal
.

-------------------------------------------2017----------------------------------------------
.

Bikový HoPáDal zraje
Shodli jsme se, že letošní Áčko v Dalečíně pro nás bylo příjemným překvapením. Po startu trať začíná asi 1/2 kilometrovým nájezdem po cestě a pak už rychle do ostrého stoupání v terénu. Je to široké, přehledné a snadno se dá pohybovat ve startovním poli, které se okamžitě roztrhá. Místní lidé sem navíc chodí povzbudit své borce, takže hned po startu se jede šrot. Další úseky lítají nahoru dolů po lesních cestách a pěšinách, rychlé a místy technické sjezdy střídají strmé výjezdy v malebné krajině Víru. První příležitost trochu se sebrat příchází na 5km v podobě krátké rovinky pravobřežní komunikace a máme tu dominantní stoupák na Karasín. Od záčátku technický výjezd po kamenech se klikatí lesem vzůru a profil trati nabízí jen málo míst, kde by šlo polevit. Z Karasína je nádherný výhled do okolí, jede se přímo kolem rozhledny. Příchází střemhlavý sjezdík členitým lesním terénem a ocitáme se na rychlé šotolinové cestě, která obloukem po vrstevnici obtáčí masiv Přední skály a pak svižně padá dolů k jezeru. Sprint do Dalečína po cyklostezce zakončuje terenní úsek podél Svratky s krátkým trhákem na závěr. Zde se rozhodují osobní souboje ve skupinkách na krátké trase. Je to další z úseků, kde vám místní zvednou tepovku nadoraz, ale do cíle zbývají už jen stovky metrů a chlazené pivo čeká… na ty, co nejedou dlouhou trasu A.
Ve druhé části trasy na severní straně přehrady postupně chladne opojení z rychlosti a začíná opět tvrdá práce. Průměr na úseku jde dolů o 5km/h. Kdo ztratil bidon o nic nepřišel, protože míst, kde by se dalo občerstvit, tam moc není. Na Jedli to v souhrnu dělá přes 300 výškových metrů horkými jižními svahy. Nahoře se jede zvlněnou otevřenou krajinou, místy mimo jakékoliv cesty a pocitově to nejede. Do cíle zbývá pár kilometrů, máme solidní výšku a trasa klesá hravými traily směr Dalečín. Tyto úseky zahřejí u srdce každého, zvlášť ty, co ještě netuší, že zanedlouho budou stoupat na Jedli znovu, tentokrát od západu. Další vydatný krpál a hned dolů. Ke konci to jede lesem a je to tam rozbité. V poslední fázi klesání ještě překvapí ostrá stojka. Tady už schází převody i nápady a řešíme dilema, jestli jít ze sedla nebo z kola. Zbývá poslední úsek lesem a jsme u vody, vidíme precizně upravený sportovní areál Na bahnech s cílovou rovinkou.
Cykloklub Dalečín letos nabídnul atraktivní, vydatný a nadstandardně zajištěný závod v nádherném prostředí Vysočiny se vším, co od MTB můžeme chtít. Večer u piva je na co vzpomínat a i tohle si domácí umí skvěle užít. ( Napsal absolutní vítěz závodu Pavel Holec)
Foto:: "HoPáDal
Výsledky HoPáDal 2017

.

-------------------------------------------2016----------------------------------------------

.

HoPáDal – II.ročník
Horským kolům se v Dalečíně libí, a tak se poslední srpnovou sobotu roku 2016 sešlo na startu II.ročníku HoPáDalu – závodu horských kol celkem 59 závodníků. Zastoupeni byli muži i ženy ve věku od 12 do 60 let. Trať o délce 22 km byla připravena stejně jako v předchozím roce, stejně tak závody opět provázelo nádherné počasí a několik věrných fanoušků. Závod byl odstartován v 10 hodin a již po padesáti minutách do cíle dorazil první závodník. Přestože dalečínští závodníci letos překonali své časy z předchozího roku a na vítězství to opět nestačilo, na stupně vítězů však ano!
Výsledky: Kategorie mládež dívky: 1.Veronika Černá – Bystřice nad Pern., 2. Veronika Zedníková – Dalečín, 3. Patricie Srnská – Polička. Kategorie mládež chlapci: 1. Dominik Zelený – Nové Město na Moravě, 2. Radim Klusák – Dalečín, 3. Marek Polák – Domanín. Kategorie elite: 1. Jiří Dittrich – Sádek, 2.Pavel Smolík – Dalečín, 3. Zbyněk Žižka  – Sádek. Kategorie zkušení: 1. Pavel Holec – Brezina u Křtin, 2.Pavel Zedník – Dalečín, 3. Rostislav Klusák – Dalečín. Kategorie veterán muži: 1.Pavel Herník – Ubušínek, 2. Jiří Bureš – Sádek , 3. František Havliš – Habrůvka.
Za přípravu a pomoc při organizaci závodu děkujeme všem dobrovolníkům a také všem, kdo nám umožnili průjezd po svých pozemcích nebo nás finančně podpořili. Cyklo klub Dalečín

Foto:: Horská kola
Výsledky HoPáDal 2016
.

-------------------------------------------2015----------------------------------------------
.

HoPáDal
Horem pádem Dalečínem je název závodu horských kol, jehož první ročník se uskutečnil v sobotu 29.8.2015. Na startu se sešlo 50 závodníků. Zastoupeny byli muži i ženy ve věku od 13 do 51 let pro které byla připravena trať o délce 22 km. Startovalo se z Bahen v Dalečíně a po kopcích na pravé straně Vírské přehrady se vystoupalo až ke Karasínu odkud již pokračovala trať v méně obtížném terénu po pravobřežní komunikaci zpět do Dalečína. V cíli byli všichni upachtění a upocení ale spokojení s vědomím, že to mají zdárně za sebou. Je pravda, že pro některé byla trať příliš krátká, pro jiné moc kopcovitá, záleží na tom, jak to komu šlapalo, ale nakonec to šlapalo všem a hlavně bez úrazů! Možná i díky velmi dobře připravené trati, na jejímž značení a organizačnímu zajištění v průběhu závodu se podílelo mnoho dobrovolníků především z Dalečína. Za jejich pomoc skládáme velký dík, bez ní by to nešlo. Také děkujeme všem, kdo nám umožnili průjezd po jejich pozemcích a materiálně nebo finančně nás podpořili. Děkuje Cyklo klub Dalečín
Výsledky: Kategorie mládež dívky: 1.Veronika Černá, 2. Hana Černá – obě z Bystřice nad Pern. Kategorie mládež chlapci: 1.Ladislav Klusák – Dalečín, 2.Marek Polák – Domanín, 3.Jiří Hofman – Rovečné. kategorie elite: 1.Petr Vlček – Polička, 2.Pavel Smolík – Dalečín, 3.Štěpán Vlček – Polička. Kategorie zkušení: 1.Vojtěch Hanyk – Sádek, 2.Lukáš Vostrejš – Dalečín, 3.Pavel Zedník – Dalečín. Kategorie veterán ženy: 1.Hana Koutná – Rovečné. Kategorie veterán muži: 1.Pavel Herník – Ubušínek, 2.Otakar Klepárník – Polička, 3.Jiří Dobiáš – Rovečné. Absolutní pořadí: 1. Petr Vlček, 2.Pavel Herník, 3.Pavel Smolík. Je potěšitelné, že se ve startovním poli neztratili borci z Dalečína a v každé obsazené kategorii atakovali stupně vítězů. Podle dojmů závodníků i diváků závody sklidili pochvalu za velmi vydařenou akci, tak snad příští rok v Dalečíně nashledanou. (pk)
Foto:: Horská kola
Výsledky HoPádal 2015