Dalečínský jarmark

jarmark-2017-web

.

jarmark-2016-web

.

pozvanka2–2015

.

pout-2014-e

.

Horká pouť 2013
Na poslední červencový víkend se mnohé z malých dalečínských, i okolních dětí těší celé léto, protože na tuto dobu připadá tradiční Svatojakubská pouť. Letošní ročník se (na rozdíl od těch minulých) vyznačoval extrémním teplem. Sluníčko svítilo od časného rána do pozdního večera a obloha byla po celé dny zcela bez mráčku. Toto horké počasí ocenili především příznivci večerních zábav, protože noci bylo přímo tropické a nebe poseté hvězdami. A protože tento rok byl naštěstí také dostatek vody pro celou obec, v neděli se v prostorách zříceniny hradu, kde se konal tradiční VIII. jarmark, objevila i provizorní sprcha. Z té měli radost zvláště rozpálené děti, ale svlažili se v ní i mnozí dospělí návštěvníci pouti. Celý víkend otevřela svým pátečním vystoupením oblíbená zábavová kapela Vendetta, v sobotu zábavu v plném proudu udržovala skupina ABC rock Boskovice. Nedělní program pak započal již v dopoledních hodinách vystoupením loutkového divadla. Koncertní odpoledne potom otevřel svým vystoupením jedinečný, jednočlenný ,,orchestr‘‘ Circus Ponorka, aneb one-man-show Honzy Ponocného, skladatele píšícího texty pro Ewu Farnu, Annu K., Lenku Dusilovou, bláznivého harmonikáře Václava Koubka, Anetu Lagerovou a mnohé další. Na jeho vynikající vystoupení navázal bystřický zpěvák Karel Hitzger. V jeho podání se Hradiskem rozezněla folková hudba. Na něj poté navázal hudebník, zpěvák a skladatel Roman Dragoun & Futurum – rocková klasika z Brna, známá především v 80. letech. Celé odpoledne i historický jarmark uzavřela neobyčejná cimbálová kapela Púčik vedená primášem Vojtěchem Konečným. Skupina po oficiálním koncertě hrála ještě dlouho do noci v prostorách hradu a vytvořila výjimečnou a veselou atmosféru na závěr celého, dlouhého a náročného pouťového víkendu. Mezitím ovšem večer na Bahnech nezačal tradiční zábavou, jak tomu bylo v minulých letech, ale koncertem. A to rockové kapely Alkehol, založené už v roce 1991 a proslulé svými hospodskými texty i hymnou pro hokejový tým Kometa Brno. Teprve po jejich vystoupení začala zábava s oblíbenou kapelou Liquid Face. Zábava potom končila až v pondělních ranních hodinách. Celá pouť se díky krásnému počasí, dobrým kapelám a především nadšeným lidem opravdu vydařila. Už teď se tak můžeme těšit na další ročník, který nás čeká zase až za rok… (mk)
Foto z akce najdete zde: Jarmark
.

JARMARK – Jakubská pouť
Konec července 2012 byl v Dalečíně pořádně rušný. Každý doma uklízel, pral, umýval okna a drhl, co mohl… a proč? Protože poslední víkend v měsíci nastal čas tradiční Svatojakubské pouti. Na Bahnech se objevily kolotoče, střelnice a spousta stánků s pendreky, cukrovou vatou i hračkami. Celý víkend odstartovala páteční venkovní zábava za doprovodu skupiny Liquid Face. V sobotu jsme si mohli poslechnout dechovou skupinu Jásalku. Nedělní program na rozdíl od předešlých dnů začal již v dopoledních hodinách. Pro děti bylo připraveno vystoupení loutkového divadla. I přes jistou nepřízeň počasí se odpoledne nakonec vyčasilo, a tak mohl začít již VII. historický jarmark pod hradbami naší zříceniny. Pod hradem se objevilo mnoho stánků. K vidění zde byla různá řemesla, stánky s bižuterií i s tradičními staročeskými plackami. Vrcholem odpoledne bylo vystoupení Superstar Jiřího Zonygy. V jeho podání zazněly mnohé zpoluparizované lidové písně. Koncert byl však přerušen prudkým deštěm, a tak ho byl zpěvák bohužel nucen předčasně ukončit. Před touto hvězdou vystoupila brněnská skupina Japka, která se proslavila v Tv show Československo má talent, v jejich podání zazněla i známá Bajka o zvířátkách. Po nich publikum rozpohybovala rock-popovou hudbou skupina Lodopop (neboli nejlepší lepidlo na lidi, jak si sami říkají). Večer byl pak zakončen opět venkovní zábavou za doprovodu skupiny Arzenal, která končila až v pozdních nočních hodinách. (mk)
Foto z akce najdete zde: Jarmark

.

JARMARK 2O11
Poslední neděli v červenci ožil Dalečín, tak jako každý rok, tradiční poutí, která je spojena s církevním svátkem sv.Jakuba.
„Bahna“ se zaplnila pouťovými atrakcemi, střelnicí, stánky s cukrovinkami, hračkami pro děti a dalšími suvenýry. Pouťové veselí tak zlákalo především děti, ale i pro dospělé bylo připraveno mnoho zajímavého.
V prostorách dalečínské zříceniny hradu se již po šesté konal jarmark tradičních řemesel spojený s odpoledními koncerty. Letošní nedělní odpoledne zahájila nám dobře známá skupina Discoball. Dále pokračovala pohodová kapela Kronek-Alband, která k nám zavítala letos poprvé. Jejich koncert byl však doprovázen malými nezdary. Kapelníkovi se podařilo dokonce 3krát za sebou ztrhat strunu G, ale přesto zanechal velmi dobrý dojem. Na závěr rozpumpovala publikum kapela Poletíme?, která si sama průběh jarmarku velmi užila. Úspěch celé akce nakonec podtrhlo prosluněné počasí, které se jako zázrakem v neděli vyjasnilo a tak umožnilo zdárný průběh celého odpoledne.
Foto najdete zde: Jarmark

.

Jarmark s flašinetem 2010
Opravdu nabitý program měl hlavní pouťový den neděle. Ta již pět let v řadě patří Dalečínskému historickému jarmarku. Zřícenina hradu a její okolí nabídla znovu ukázky starých řemesel a tradičních výrobků. Na letošním jarmarku předvedl opět svůj um i pravý nefalšovaný flašinetář, nechybělo ani loutkové divadlo pro děti. Jarmark odstartoval v devět hodin dopoledne, po obědě jeho program doplnil přímo na zřícenině hradního paláce koncert tří kapel. Své pohodové rytmické blues předvedla skupina Lehká noha, hradní rock pak tradiční účastník Quanti Minoris z Brna, nováčkem byla dalš&i acute; brněnská skupina Poletíme?, která ve svých vystoupeních plných energie kombinuje punkovou hudbu v provedení na banjo, housle, piano a trubku s vtipnými hláškami.

Na hrad se vrátila přilba
Po celé odpoledne byla na prostranství mezi zámkem a hradem výstavka původních motocyklových veteránů a stabilních motorů, opravdovou lahůdkou pak bylo představení „Dalečínské přilby“ – na hrad se tak dva roky po objevení vrátila přilbice rytíře, který padl pod hradem někdy počátkem 14. století. Společně s přilbou byl k vidění i takzvaný Dalečínský poklad – středověké mince, které zde byly nalezeny v 50. letech minulého století.

Další novinky
Nedělní program pouti doplnily i další akce. Svoje „úlovky“ představila na výstavě Krásy kolem nás mladá fotografka Lucie Žaloudková. Program nabídl i katolický kostel. Druhý koncert Farní scholy sv. Jakuba, dívčího sboru z Dalečína, Unčína a Písečného. V kostele byla také ke shlédnutí výstava fotografií o životě řeholní sestry Anežky (1892 – 1977), bývalé komtesy Františky Coudenhove – Honrichs z Kunštátu, která prožila své dětství na zámečku v Dalečíně.

Zdeněk Drla (zwd)
Pár fotek najdete zde: Jarmark 2010

.

Dalečínský jarmark 2009 Poslední neděli v červenci ožívá každý rok Dalečín tradiční poutí, která je spojena s církevním svátkem sv.Jakuba. Bahna jsou zaplněna různými pouťovými atrakcemi, střelnicí a nedílnými pouťovými stánky, kde nabízí prodejci sladké perníčky, cukrovinky, hračky pro děti a další suvenýry. Pouťové veselí láká především děti, ale i pro dospělé bývá připraveno mnoho zajímavého. Letos již čtvrtým rokem obohatil pouťovou atmosféru jarmark tradičních řemesel, který se konal stejně jako v předešlých letech v prostorách dalečínského hradu, které jsou pro tyto akce jako stvořené. V roce 2008 obec zajistila opravu poškozených hradních zdí a letos postavila v horní části hradu dřevěné zábradlí, které zvýšilo bezpečnost návštěvníků a pozdvihlo ráz hradu. V dřevěných dobových stáncích bylo od dopoledních hodin možné zhlédnout výrobky košíkářů, řezbářů, keramiků, některých spojených s ukázkou výroby. Svůj stánek zde měl i obecní úřad, ve kterém bylo možné koupit různé propagační brožury o obci, pohlednice, turistickou známku a nové krásné keramické hrnečky s logem oce Dalečín, Veselí i Hluboké. Jarmark byl provázen hrou na harmoniku s repertoárem dobových písniček, který skvěle doplňoval atmosféru. Odpoledne pak probíhal v horní části hradu kulturní program, ve kterém vystoupily skupiny DISCOBALLS, DEI GRATIA, POZDNÍ SBĚR a NEŠVISLKÝ KRŮŽOK. Všichni bez rozdílu měli velký úspěch.Organizace a příprava celé akce nebyla jednoduchá a patří velký dík několika zastupitelům a pracovníkům obce, kteří měli vše připravili. Velké starosti však dělalo pořadatelům letošní nestálé počasí. V pátek i v sobotu hodně pršelo, což poznamenalo účast nejen na tanečních pouťových zábavách ale i pouťových atrakcích. A ukázalo se, proč se místu, kde se pout odehrává, říká „Bahna“. V neděli naštěstí přálo všem krásné letní počasí a velká účast návštěvníků i spokojenost s celým jarmarkem i kulturním programem byla odměnou za všechny starosti spojené s přípravou celé akce. A protože se opět vše vydařilo a mělo velký úspěch, můžeme se těšit znovu příští rok v Dalečíně na „hradě“. (jg)
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek