Ostatní sporty

------------------------------------------ 2017 --------------------------------------------
.

II. ročník soutěže O Putovní pohár SDH Dalečín
V sobotu 2.9. připravili hasiči z Dalečína II. ročník netradičních závodů pro příznivce hasičského sportu. V areálu „Na Bahnech“ se sešlo 9 hasičských týmů: 3 týmy žen a 6 týmů mužů. Pro závodníky byla připravená trať pro požární útok, která byla zpestřena pravotočivou zatáčkou. Každý tým měl dva pokusy pro provedení požárního útoku. Po ukončení této disciplíny následovala již tradiční štafeta 7×30m, při níž museli soutěžící splnit 7 záludných úseků, které byly doplněny o několik „dětských“ překážek. Zajímavý pohled byl na úsek, v kterém se přenášel hasičák. Tento úsek byl doplněn pitím lahvového piva a pěti otočeními kolem „kuželu“. V kategorii žen se na prvním místě umístilo družstvo z Bobrové, které si díky nejrychlejšímu času na útoku odvezlo i putovní pohár (2. místo Hlinné 3. místo Bohuňov). V kategorii mužů zvítězili místní hasiči, kteří díky nejrychlejšímu času na štafetě stáhli ztrátu z útoku a posunuli se tak ze třetího místa na krásné první. Na druhém místě, s minimální ztrátou 0,93s, se umístili hasiči z Bobrové, ale díky nejrychlejšímu času útoku obhájili a odvezli si Putovní pohár.(3. místo Hlinné, 4. místo Veselí, 5. místo Slavkovice, 6. místo Jimramov) Doufáme, že i přes malou nepřízeň počasí se závody líbily a že se za rok opět sejdeme na III. ročníku. Velké díky patří všem sponzorům a lidem, kteří se na organizaci podíleli. (em)

.

Vítěz „Párkového závodu“ účastníkem Vasova běhu ve Švédsku
Minulý měsíc jsme v Novinkách informovali o pořádání a vítězích „Párkového závodu“ v Dalečíně. Povedená akce za krásného počasí by si ale zasloužila více účastníků. Chtěli bychom nalákat další sportovce. A co se třeba „vyhecovat“ a změřit síly s nějakým šampiónem? Stačí účastník „Vasáku“?
V letošním ročníku Párkových závodů zvítězil v hlavní mužské kategorii Jaroslav Kratochvíl. V té době netušil ani on sám, že se zúčastní jistě jednoho z nejslavnějších běžeckých závodů na lyžích. Čerstvý čtyřicátník, rodák z Hlubokého, a hlavně sportovec tělem i duší se dokázal svojí perfektní několikaletou účastí na Jizerské padesátce a podotkněme i shodou šťastných náhod dostat na startovní listinu Vasova běhu. Tento běh se koná každou první neděli v březnu ve Švédsku, v provincii Dalarna, jeho délka činí 90 kilometrů a účastní se ho téměř 16 000 lyžařů. Tento rok to bylo 15 800 účastníků ve všech kategoriích včetně doprovodných.
Jarda potřeboval na zdolání devadesátikilometrové trati 5 hodin 49 minut a 4sekundy. Pro porovnání, vítězný čas byl 3 hodiny 57 minut 18 sekund. To se ovšem bavíme o špičkách světového běžeckého lyžování. Spolu se závodníky Sportovního klubu Moravany se v pátečním závodě zúčastnil i závodu štafet, kdy pomohl svými 24 kilometry moravanské štafetě k 109. místu z celkem 1 895 zúčastěných štafet. Doma mu fandili všichni kamarádi, rodina, manželka Jana, a hlavně synové Tomáš a Lukáš, kteří jsou sportovci po mamince a tatínkovi a účastní se mnoha dětských sportovních závodů a končí většinou „na bedně“.
Jak už bylo řečeno, Jarda je všestranný sportovec. Více jak dvacátým rokem se účastní za SDH Hluboké Malého svrateckého maratonu a nechyběl rovněž na žádném ročníku Horského běhu Bystřickem kolem Vírské přehrady, a to se letos poběží už 13. ročník. A Jarda nebude určitě chybět!
Do dalšího sportovního úsilí ti Jaroušku přejeme hodně sil, elánu a taky trochu toho štěstí. No a my ostatní můžeme zkusit porovnat síly s „účastníkem Vasáku“ v příštím ročníku Párkových závodů v Dalečíně. Na to máme ale skoro celý rok. Konečně snad bude jaro! Tak že bychom vyběhli s tretrami?  (pb)

.

Párkové závody
Po čtyřech letech se na loukách Na Chmelníku opět závodilo v běhu na lyžích. V neděli 22. 1. 2017 se za krásného počasí sešlo a do závodů přihlásilo celkem 16 závodníků a závodnic ve věku od deseti do pětašedesáti let. Ti byli rozděleni do čtyř kategorií, ve kterých bojovali o nejlepší umístění. Každý závodník byl pak odměněn výbornou uzenou klobásou, ti nejlepší ještě drobnými cenami od cukrovinek až po hřejivé moky.
Výsledky:
Kategorie žáci: 1. Tomáš Kratochvíl, Hluboké; 2. David Munzar, Žďár nad Sáz.
Kategorie ženy: 1. Jana Valdhansová, Brno; 2. Martina Zbytovská, Dalečín
Kategorie muži: 1. Jaroslav Kratochvíl, Hluboké; 2. Petr Vondra, Dalečín; 3. Luboš Zbytovský, Dalečín
Veteráni: 1. Miloš Bělehrad, Vír a Ivo Kratochvíl, Rovečné; 3. Pavel Kadlec, Dalečín.
Foto:: "Párkové závody
.

Dalečínská dírka
O rybářích se říká, že jsou tichý blázni. Že toto pojmenování má své opodstatnění, si určitě myslel každý, kdo se přišel podívat v sobotu 14.1. do Dalečína na rybník. Probíhal tam 5. ročník zimního lovu ryb, takzvané chytání na dírkách. Člověk věci neznalý viděl, jak skupinky chlapů sedí u vyvrtaných dírek do ledu a v hustém chumelení čekají na ,,záběr". Ve skutečnosti je to o dost složitější. Aby ti chlapy mohli k dírkám v klidu zasednout, museli rybáři z Dalečína coby pořadatelé zarybnit rybník, vyvrtat dírky do ledu, ohlídat rozlosování míst, zajistit rozhodčí, určit systém hodnocení, vybrat startovné, provozovat občerstvení, spočítat body a mnoho dalších věcí. Všechno se jim ale podařilo zvládnout na výbornou a tak mohli odcházet od zamrzlého rybníka s pocitem, že všechna ta práce nebyla marná a 5.ročník se vydařil. A ještě pár čísel: vysadilo se 300kg ryb, závodilo 69 rybářů ve 4 kolech a 8 kruzích, v prvním kole se chytilo 243 pstruhů, ve druhém 62, ve třetím 30, ve čtvrtém 17, celkem tedy 352 kusů, rybáři si odvezli domů 129 pstruhů, prvních 25 závodníků dostalo hodnotnou cenu. Pořadí: 1.Hanych Jaroslav ml., Dalečín, 2.Ficek Petr, Svitavy, 3.Šimon Jan, Veselí, 4.Klapal Jakub, Skuteč, 5.Vacík Zdeněk, Havlíčkův Brod
Pořadí všech závodníků lze najít na www.rybarskezebricky.cz

.

------------------------------------------ 2016 --------------------------------------------
.

I. ročník soutěže O Putovní pohár SDH Dalečín
V neděli 11. 9. připravili hasiči z Dalečína netradiční závody pro příznivce hasičského sportu. V areálu „Na Bahnech“ se sešlo 10 hasičských týmů: 1 tým dětí, 2 týmy žen a 7 týmů mužů. Pro závodníky byla připravená trať pro požární útok, která byla zpestřena pravotočivou zatáčkou. Po ukončení této disciplíny následovala štafeta 7×30 m, při níž museli soutěžící splnit 7 záludných úseků: vypít točené pivo, obléct si zásahový oblek, převézt člena na korbě, přenést pivní sud, smotat hadici, přenést hasicí přístroj a nakonec vypít „semafor“ (zelená, zlaťák, griotka). V kategorii dětí vyhrálo družstvo Veselí, v kategorii žen se na prvním místě umístilo družstvo z Bobrové, na druhém místě družstvo Hlinné. V kategorii mužů zvítězili hasiči z Bobrové, kteří díky nejrychlejšímu času útoku vyhráli i Putovní pohár, druhé místo obsadilo družstvo z Veselí a třetí místo si vybojovali domácí z Dalečína. Celou tuto akci doprovázelo slunečné počasí a skvělá nálada všech zúčastněných. Velké díky patří všem sponzorům a lidem, kteří se na organizaci podíleli. (em)
Umístění-muži: 1. Bobrová, 2. Veselí, 3. Dalečín, 4. Slavkovice, 5. Věstín, 6. Mostiště, 7. Bohuňov
Foto:: "Hasiči

.

Hry bez hranic
Dne 3. září proběhl na stadionu v Bystřici nad Pernštejnem III. ročník soutěže Hry bez hranic.
V tomto roce se her zúčastnilo opět 10 týmů včetně Dalečína, který do her přivezl soutěž „Alkoholtester“ (chůze k terči se zavřenýma očima). I když tuto soutěž Dalečín nevyhrál, dařilo se v soutěžích jiných, a tak se družstvo ve složení Veronika a Barbora Zedníkovi, Pavel a Pavel Olivovi a Pavel Vávra v závěru radovalo z 3. místa. Díky dobrým výkonům si hry užívali nejen naši soutěžící, ale i přítomní dalečínští fanoušci. Gratuluji a děkuji za vzornou reprezentaci obce. (Pavel Kadlec)
Foto:: HRY

.

------------------------------------------ 2015 --------------------------------------------
.

Okrsková soutěž hasičů
V sobotu 16. května proběhla v naší obci v areálu na Bahnech soutěž sborů dobrovolných hasičů okrsku Dalečín. Družstva jednotlivých sborů okrsku měřila své dovednosti v požárním útoku. Nejprve své umění všem přítomným předvedly v kategorii mladých hasičů děti z Unčína, které svým nasazením, dovedností a výsledným časem upoutaly pozornost snad všech přítomných. Pak už následovalo zápolení družstev v hlavní kategorii. Výkony zástupců jednotlivých sborů byly velice vyrovnané a o konečném pořadí rozhodovaly pouhé desetiny sekundy. Vždyť sbor z Hlubokého, který se umístnil na 3. pozici, ztratil na vítěze v konečném čase pouhých 0,7 sekundy. Sbor z Dalečína obsadil 4. pozici se ztrátou 0,8 s na vítěze.
Kompletní pořadí: 1. Polom; 2. Unčín; 3. Hluboké; 4. Dalečín; 5. Veselí; 6. Strachujov; 7. Sulkovec; 8. Ubušínek. (SDH Dalečín)
Foto:: Hasičská soutěž
.

Dalečínská dírka Po delším čekaní na dostatečně silný led se mohl konečně v neděli 8.2. 2015 na ,,Gamáku ,, konat už 3. ročník závodu chytaní ryb na dírkách. Začínalo se ráno v půl deváté za počasí, kterému se nedá říci jinak, než svinské. Silný vítr, husté chumelení, mraz. I přes takovou nepřízeň počasí zasedlo k vyvrtaným dírkám do ledu 44 rybářů. Malou odměnou jim mohla být skutečnost, že pstruzi celkem slušně brali, a tak nikdo neodešel bez chycené ryby. Celkem se jich nad hladinu podívalo 303 kusů. Protože je na závodech povinnost lovit na háček bez protihrotu, mohlo se jich 213 bez újmy na zdraví zase vrátit pod led. Za mírného zlepšení počasí klakson auta ve 12,30 hod oznámil konec závodu. Po sečtení všech ulovených ryb vyšel jako vítěz Vladimír Brokl ze Skutče. Druhou příčku obsadil Lambert Doležal ze Žďáru nad Sázavou, třetí byl Luboš Tlustý ze Svratky. Nejlepší z domácích rybářů byl Jaroslav Hanych na sedmém místě. Dvacet tři nejúspěšnějších lovců si odneslo nejen ulovenou rybu, ale i pěkné hodnotné ceny. Pořadatelé děkují všem, kdo přispěli věcnou cenou nebo svoji prací. Petrův zdar
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek

.

------------------------------------------ 2013 --------------------------------------------
.

Osmnáctý ročník tarokového mikulášského turnaje.
V sobotu 7. prosince 2013 se i přes nepřízeň počasí sešlo 52 tarokářů v dalečínské restauraci KOH-I-NOOR bohužel speciálně otevřené jen pro tento turnaj … Na prvním místě se umístil pan Jan Zemánek z Jevíčka se ziskem 367Kč. Druhý skončil František Vafka z Usobrna se zikem 329Kč.
Jako třetí v pořadí skončili se shodným ziskem 323 Kč Milan Janeček z Bedřichova a Josef Knap z Brna. Dalečínští borci nehráli neboť jim chyběl čtvrtý hráč ke stolu. Poděkování patří všem sponzorům.
Zdar JM za TT Dalečín
taroky1–2014-nahled

.

16. Veselský pohár
Je sobota 7.9.2013 a hlásí krásné počasí. Ještě že tak, protože v Dalečíně „Na Bahnech“ je vše nachystáno na Veselský pohár. Letos poprvé ve Veselí u Dalečína, nebo spíše v Dalečíně, protože fotbalový plácek ve Veselí dávno zarostl křovinami. Oni i ti fotbalisté, co tam kdysi hrávali, už odrostli kopačkám a noví nerostou. Přesto se v okolí najdou ti, co rádi podstoupí boj o Veselský pohár. Bude se o něj soutěžit tradičně ve fotbale, volejbale, nohejbale a střelbě ze vzduchovky. „Dalečínské“ Veselí se postaví do bojů ve všech disciplínách
Po příjezdu všech Veselí (u Přelouče, nad Lužnicí, nad Moravou, Nové a Vysoké Veselí) se jednotlivé turnaje pomalu rozbíhají.
Nohejbal jako jediná disciplína neprobíhá Na Bahnech, ale odděleně na novém víceúčelovém hřišti u školy. Za Veselí u Dalečína zde nastupují dva týmy – veselský a dalečínský, ale ani jeden z nich není příliš úspěšný, obsazují předposlední a poslední místo. Pořadí na prvních třech místech je: 1. Veselí nad Moravou, 2. Veselí nad Lužnicí a 3. Nové Veselí.
Po celý den se baví i děti, které si užívají přistavenou horolezeckou stěnu a trampolínu.
Jelikož tento den má být o setkání Veselánů, vyrážejí starostové všech Veselí na výlet do Veselí a dále kolem Vírské přehrady. Zastavují se v evangelickém kostele ve Veselí, kde se od pana faráře Litomiského dovídají o historii tohoto místa, dále procházejí obcí k nové stavbě místní hasičské zbrojnice. Poté odjíždějí autobusem na prohlídku Vírské hráze a pravobřežní komunikace.
Velitelé se vracejí zpět do Dalečína a turnaj ve fotbale se blíží do finále. Vyhrává Vysoké Veselí, druhé je Veselí u Přelouče, třetí Veselí nad Moravou, čtvrté Veselí u Dalečína a poslední, páté, je Nové Veselí .
Do střelby ze vzduchovky nastupují tříčlenná družstva všech zúčastněných Veselí. Možná je to smůla pořadatelů, ale ani zde se týmu Veselí u Dalečína příliš nedaří. Jako ve všech disciplínách, i zde je na předposledním místě.
Ani hra na dvou kurtech nepomáhá k rychlejšímu odehrání volejbalového turnaje, jehož dohrávka sportovní zápolení tradičně uzavírá. V podvečerních hodinách boje končí a vítěz je znám – Nové Veselí.
Nad Bahnama zapadá slunce a je čas vyhlásit výsledky za celý den. Rozdají se ceny pro vítěze i poražené. A z pořadatelů konečně spadly starosti, zda se vše vydaří. Rozproudit zábavu přicházejí „dalečínské tanečnice“ a pak už se jen slaví a hodnotí dnešní den. Postupně se všechna Veselí rozjíždějí domů a z jejich slov díků je zřejmé, že s pocitem příjemně stráveného dne. To by se ovšem nestalo nebýt Pavla Vávry z Veselí. Jeho vytrvalá snaha uspořádat tento sraz, byť z počátku málokým podporovaná, byla nakonec všemi oceněna. (Kamila Frišhansová)
Velký DÍK patří všem, kteří se podíleli na zdárném a úspěšném průběhu celé akce, zejména:
Janu Stránskému st., Václavu Korábkovi a Petru Skalníkovi  – za zajištění občerstvení.
Lence Vápeníkové, Milanu Bělehradovi, Františku Hanychovi, Liboru Paulů, Mirku Gloserovi – vedoucím jednotlivých sportovních disciplín.
Petru Zedníkovi – za administrativu při tvorbě tabulek a vyhodnocení výsledků.
Valerii Poulové, Kamile Frišhansové a Lence Vápeníkové – za foto a video záznam.
Vlastě Dudkové, Haně Stránské a Mirce Novotné – za výrobu cen a upomínkových předmětů.
Obecnímu úřadu Dalečín, SK Drak, SDH Dalečín a také ,,Daleckým černoškám“ – za spolupráci.
Na konci celého hodnocení Veselského setkání si neodpustíme vyslovit ještě jedno jméno. Pan Josef Černý. Je to veselán, který má největší zásluhy na tom, že i to naše malinké Veselí se už po mnoho let pravidelně srazu veselánů účastní. Pane Černý, děkujeme za to, že jste s tím kdysi dávno ,,začal".
DĚKUJI VŠEM – Pavel Vávra
Foto z akce najdete na: http://hasiciveseli.rajce.idnes.cz/…li_7.9.2013/- (bude se doplňovat). Z celé akce bude k vytvořen asi hodinový film na CD, zájemci se můžou přihlásit na obci nebo na : sdhveseli@seznam.cz nebo 731 490 971
Několik fotografie najdeta zde: Veselský pohár

.

Fotbalový turnaj Dalečín 14.7.2013
Po třech letech se v Dalečíně opět konal fotbalový turnaj, kterého se zůčastnilo celkem 6 týmů z okolí. Hrálo se za krásného počasí na velmi dobře připraveném hřišti. Na fotbal se přišlo podívat spousta diváků, k vidění byly velmi zajímavé zápasy. Oba hlavní zápasy o 3.místo a finálový zápas byly ukončené až penaltovým rozstřelem.
Vítězem turnaje byl nakonec zaslouženě Lísek, který ve finále porazil Domanín.
Celkové výsledky : 1. Lísek, 2. Domanín, 3. Unčín, 4. Velké Janovice, 5. Písečné, 6. Dalečín

.

Párkové závody 2013
Přestože letošní zima byla na sněhovou nadílku poměrně skoupá, proběhly v sobotu 24.2.2013 v Dalečíně, Na Chmelníku opět závody v běhu na lyžích. Bohužel s každým přibývajícím ročníkem klesá počet závodníků. V letošním roce se do závodu přihlásilo celkem 16 závodníků ve věku od pěti do šedesáti let. Tito byli rozděleni do pěti kategorií, kde bojovali o nejlepší umístění. Každý závodník byl pak odměněn výbornou uzenou klobásou, ti nejlepší ještě drobnými cenami od cukrovinek až po hřejivé moky. Doufejme, že všichni účastníci byli spokojeni a doufejme, že příští rok se jejich řady rozšíří. Nashledanou v roce 2014! (pk)
Výsledky:
Kategorie předškolní: 1. Tomaš Kratochvíl, 2. Lukáš Kratochvíl, oba Brno
Kategorie žáci: 1. Michal Schneider, Dalečín, 2.Veronika Stránská, Veselí, 3. David Stránský, Veselí
Kategorie ženy: 1. Jana Stránská, Veselí, 2. Marie Sedlerová, Dalečín
Kategorie muži: 1. Jaroslav Kratochvíl, Brno, 2.Karek Musil, Brno, 3,Pavel Kadlec, Dalečín.
Fotografie ze závodu si můžete prohlédnout zde: Párkové závody 2013

.

------------------------------------------ 2012 --------------------------------------------
.

Párkové závody
Dne 19. 2. 2012 se uskutečnil 4. ročník párkových závodů „ Na Chmelníku“. Letošních závodů se zúčastnilo pouhých 15 závodníků. Příčinou nízké účasti byl patrně špatně zvolený termín závodu, alespoň doufám. Jestliže ne, pak je zřejmé, že o tento druh sportu zde ubývá zájem, což je velká škoda. Avšak i přes nízkou účast a nepřízeň počasí si všichni zúčastnění závody užívali, a to i díky vynikajícím uzeným klobásám, horkému svařáku atd. Sportu zdar, klobásám zvlášť.
Výsledky:
Kategorie dívky do 12 let: 1.Veronika Zedníková -Dalečín, 2. Iva Pavlů – Dalečín, 4.
Kategorie dívky a ženy nad 12 let: 1. Valerie Skácelová – Dalečín,
Kategorie muži do 40let: 1. Jaromír Čejka – Nové Město na Moravě, 2. Jaroslav Kratochvíl – Brno, 3. Petr Vondra ml.- Dalečín
Kategorie muži nad 40let: 1. Ivo Kratochvíl – Brno, 2. Boleslav Šimon -Jimramov, 3. Pavel Kadlec – Dalečín
Fotografie ze závodu si můžete prohlédnout zde: Párkové závody

.

------------------------------------------ 2010 --------------------------------------------
.

Párkové závody
Dne 6. 2. 2010 se v naší obci uskutečnil již 3. ročník párkových závodů. Závody se konaly na lokách „ Na Chmelníku“, kde byla připravena asi 700 m dlouhá běžecká trať. Přestože letošní zima vytáhla do své bílé stopy mnoho běžkařů, závodů se jich bohužel účastnilo pouze 27. Ti byli rozděleni do 4 kategorií podle jejich věku. Nejvíce se jich překvapivě sešlo v kategorii veteránů, kde první místo obsadil Miloš Bělehrad z Víru. Téměř to vypadalo, jako by děti a mládež ztratila zájem o sport a fyzickou aktivitu.
Zpestřením závodu byl Jiří Němec, účastník domácích i mezinárodních dálkových běhů. Ten na konec obsadil mezi veterány druhou pozici, ale podělil se o své zážitky a zkušenosti například z Jizerské padesátky nebo Vasova běhu, který se koná v Švédsku. Nejmladším závodníkem byl Jakub Hrdina (4 roky) z Nového Města na Mor. a naopak nejstarší běžkař byl pan Josef Černý z Veselí. Z dalečínských závodníků nejlépe skončil Miloš Kotouček. Ocenění ale patří všem zúčastněním, kteří se nebáli porovnat své síly a prožili tak, jak alespoň doufáme, příjemné dopoledne. Závěrem děkujeme organizátorům a na shledanou v roce 2010. (mk)

Výsledky:

Kategorie do 12 let: 1. Libor Pavlů -Dalečín, 2. Filip Čech Dalečín, 3. Iva Pavlů – Dalečín, 4. Jiří Hrdina a 5. Jakub Hrdina, oba Žďár nad Sáz.

Kategorie do 15 let: 1. Tomáš Svoboda – Dalečín, 2.Vojta Svoboda – Dalečín, 3. Jan Sedler Dalečín

Kategorie do 40let: 1. Jaromír Čejka – Nové Město na Moravě, 2. Jaroslav Kratochvíl – Brno, 3. Petr Vondra ml.- Dalečín

Kategorie nad 40let: 1. Miloš Bělehrad -Vír, 2. Jiří Němec -Vítochov, 3. Miloš Kotouček – Dalečín

Fotografie ze závodu si můžete prohlédnout zde: Závody na lyžích

.

------------------------------------------ 2009 --------------------------------------------
.

Vodáci z Dalečína na Svratce
Blesková myšlenka, rychlý telefonát, kontaktování přítele, odmítnutí manželek, obstarání lodí, dobrá nálada, vysoké sebevědomí, tekutá svačina a neskonalé těšení z ryze pánské jízdy, předcházelo prvnímu sjezdu řeky Svratky v Dalečíně. Start z Borovnice se díky poklesu hladiny vody přesunul do Jimramova, kde se naši, rádoby vodáci, naloďovali. Euforie z jízdy předčila veškerá očekávání a tak hurá do proudu řeky. I když se nám zdálo, že voda teče pomalu a řeka je zcela klidná, první „udělání se“ na sebe nenechalo dlouho čekat. A tak se potápěli naši vodáci, jejich kánoe i provianty docela často. Za velkého povzbuzování diváků kolem řeky, dopluli do Dalečína, kde je vítal i obří transparent s povzbudivým mottem, který statečné vodáky opět potopil. Nálada byla výborná, a tak se misákem mokré tričko stali všichni.

obrazek